Adolescenti, vzdelávanie a súčasný výskum vybratých psychologických aspektov

Personality Characteristics Laboratory > Adolescenti, vzdelávanie a súčasný výskum vybratých psychologických aspektov
[featured_image]
  • Version
  • Download 140
  • File Size 438.21 KB
  • File Count 1
  • Create Date October 18, 2022
  • Last Updated October 18, 2022

Adolescenti, vzdelávanie a súčasný výskum vybratých psychologických aspektov

Vzdelávanie je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Tá najpodstatnejšia časť vzdelávania prebieha v mladosti. Náš výskumný projekt sa zameriava na adolescentov vo veku od 15 do 19 rokov, navštevujúcich gymnázium, v rámci ČR a SR. Výskumný zámer sa sústredí na vybrané aspekty využívania a používania edukačných videí vo vzdelávacom procese, na postoje a skúsenosti adolescentov s edukačnými videami. Skúmanou oblasťou je aj škola ako vzdelávacia inštitúcia a pridružené psychologické fenomény – exekutívne funkcie, sebaregulácia a triedna klíma. Výskumu sa zúčastnilo 199 gymnazistov a gymnazistiek v ČR a SR. V škole na Slovensku sleduje edukačné videá 72,22 % študentov, zatiaľ čo v Česku 86,11 %. Výrazný rozdiel je medzi tvorbou edukačných videí pedagógmi, kde s tvorbou edukačných videí kvôli pandémii začalo len 3,20 % slovenských pedagógov, zatiaľ čo v Českej republike začalo s tvorbou edukačných videí kvôli pandémii 36,11 % pedagógov. Edukačné videá používajú najviac slovenské dievčatá a najmenej českí chlapci. Dominantná je identifikovaná regulácia, z čoho vyplýva, že žiaci a žiačky nemajú zvnútornené to, že sa chcú učiť, ale to, že sa musia učiť. Najväčší záujem o vzdelávanie majú české dievčatá. Výsledky naznačujú, že využívanie edukačných videí počas výučby, má pozitívny dopad na školský prospech u sledovaných študentov a študentiek.

Attached Files

FileAction